Prostat Kanserine Karşı Robotla Ses Tedavisi: HIFU

Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanserine karşı yeni tedavi yöntemi HIFU kullanılıyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, robotik tedavi HIFU hakkında şöyle konuştu: Kanserli dokuya odaklanıyor çevredeki dokulara zarar vermiyor. Ses dalgaları ile uygulanan bu yöntemle ameliyat olamayacak hastalarda büyük başarı sağlanıyor.
 
Erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanserine karşı HIFU (Transrectal High Intensity Focused Ultrasound) adlı verilen yeni bir yöntem uygulanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde tercih edilen bu yöntem Avrupa’da 90’ı aşkın merkezde kullanılıyor. Türkiye'de de sayılı merkezde bulunan HIFU, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde hastaların hizmetine sunuldu. Bir odakta yoğunlaştırılmış ses dalgalarıyla kanser dokularını yok edebilen HIFU, sağlıklı dokulara zarar vermiyor. Radyasyon içermediği için güvenilir bir yöntem olarak kabul ediliyor.
 
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, HIFU'nun prostat kanserine karşı etkisinin kanıtlandığına dikkat çekerek “Robot kontrolünde prostata yönlendirilen ses dalgaları ile prostat kanseri tedavi ediliyor. Lokal evrede prostat kanseri olan, ameliyat edilemeyecek hastalarda büyük başarı sağlıyor” dedi. Taşçı, HIFU'nun avantajlarını şöyle sıraladı: “Hastanede yatış süresi kısalıyor. Çevredeki dokulara zarar vermeden kanserli dokuya müdahale ediyor. Komplikasyon riskleri azalıyor. HIFU, radyoterapi uygulanmasına veya ameliyat edilmesine rağmen hastalığın tekrarladığı hastalara da rahatlıkla kullanılabiliyor.”
 
Radyoaktif Çekirdek Tedavisi:Brakiterapi
Prostat kanseri erken teşhis edildiğinde ameliyatla prostatın tamamen çıkartılması gerekiyor. Kanseri başarıyla tedavi etmenin yanında bu ameliyatlar, idrar kaçırma ve ereksiyon bozuklukları riskleri taşıyor. Ameliyata alternatif olarak vücut dışından veya prostat içine yerleştirilen radyoaktif çekirdeklerle (Brakiterapi) radyoterapi tedavisi yapılıyor. Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, “Brakiterapi, kanseri yok edici ışınları veren radyasyon kaynağının direkt olarak kanserli organın içine yerleştirilmesiyle yapılan bir çeşit şua tedavisi. Çevre organlara zarar vermiyor. Ameliyatlarda görülen kanama, yara iltihaplanması veya açılması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmıyor. Bazı hastalarda geçici olarak idrar yapma zorluğu gelişebilir ve bir süre sonda konulabilir” diye konuştu.
Buharlaştırma Tedavisi: Green Light Lazer
Sık idrar yapma, idrar yaparken yanma, kesintili idrar yapma gibi birçok şikayete neden olan prostat büyümesi, 60’lı yaşlardaki erkeklerin yüzde 30-40’ını etkiliyor. Prof. Dr. Ali İhsan Taşçı, prostat büyümelerinde uygulanan “Green Light Lazer” hakkında bilgi verdi: “Kanama diğer yöntemlere göre çok daha az olduğu için ameliyat süresini kısaltıyor. Cinsel fonksiyonlara olumsuz etkisi yok. Lokal anestezi ile yapılıyor, kanama problemi olanlarda ve kalp hastalarında güvenle uygulanıyor.”